Mamičky aj vy sa tešíte, že po dlhšom čase pôjdete na prechádzku do parku v Piešťanoch, alebo vaše ratolesti sa budú hrať na ihrisku v parku? Zarastené ihrisko  Pirátska loď v mestskom parku je takmer neprehliadnuteľné.

POZOR, mestský park je nepokosený a nie sú pokosené ani ihriská, alebo okraje ihrísk v mestskom parku. Takáto vysoká tráva je ideálne miesto pre kliešte, kde vysoká tráva, vlhké prostredie je rajom pre ne.

Čitatelia nás upozornili na metrovú trávu na detskom ihrisku v parku, ale aj na ostatných mestských plochách. Ďalší čitateľ nám poslal fotografiu zašpineného a nepozametaného mestského chodníka.

Čitatelia nás upozornili, že regionálny týždenník Piešťanský týždeň (PT) neinformuje objektívne verejnosť mesta, nakoľko mesačne vedenie mesta platí tento týždenník v stovkách eur a zakrývajú to za názov reklama. Redaktor Vojčiniak z PT, keďže má pravdepodobne zaplatené, už nepíše o každom kamienku a smietke tak ako to robil v minulosti na bývalé vedenie mesta, pretože ich neplatili. Jančovič si zrejme takto kupuje mlčanie a neinformovanie o jeho neschopnosti. Píše nám čitateľ. Našim cieľom nie je posudzovať skorumpovaného novinára v neobjektívnom týždenníku. My len chceme informovať verejnosť o reálnom stave v meste, bez toho aby sme mesačne fakturovali mestu služby a boli Jančovičovými vazalmi. Nech si čitatelia urobia vlastný názor na „objektivitu“ regionálneho týždenníka, ktorý mesačne dostáva zaplatené z mesta Piešťany.

Avšak asi najnebezpečnejšie pre deti aj pre rodičov, ktorí pôjdu s deťmi do parku je výskyt kliešťov.

Čo vám môže hroziť a aj vaším deťom keď nájdete kliešťa na vašom tele.  Niekedy si kliešťa na pokožke nemusíme ani všimnúť. Ak sa tak stane, obyčajne kliešť po 3-6 dňoch „nasávania“ krvi sám odpadne.

Nie je žiadnou novinkou, že kliešte bývajú niekedy infikované vírusmi či baktériami, ktoré pre naše deti, ako aj pre nás dospelých môžu pri prenose byť zdrojom veľmi nepríjemných ťažkostí. Aké sú najčastejšie z nich?

 

LYMESKÁ BORELIÓZA

Je to ochorenie spôsobené baktériami z rodu Borrelia. Prejavy lymskej boreliózy bývajú pomerne pestré, v zásade sa ale priebeh ochorenia delí na tri štádiá.

V prvom štádiu sa objavuje typický príznak – červená škvrna na koži s vyblednutým stredom, ktorá sa objaví v mieste prisatia kliešťa či neskôr, v ďalšej fáze ochorenia aj inde po tele, škvŕn môže byť aj viac. Škvrna sa obyčajne postupne zväčšuje, môže byť veľká až niekoľko desiatok centimetrov. V skorom štádiu tiež môže byť prítomná horúčka  a príznaky podobné chrípke.

Horšie je, že približne v štvrtine prípadov škvrna chýba a ochorenie prechádza do druhej, chronickej fázy, ktorá začne po 2-12 týždňoch od nakazenia sa. V typickom prípade ide o bolesti kĺbov, opuchy – najmä kolenného kĺbu, bolesti svalov.

Môže dôjsť aj k obrne periférnych nervov, napríklad lícneho nervu, čo sa prejaví zmenou mimiky – napríklad ovisnutým kútikom, neschopnosťou používať niektoré svaly tváre. Niekoľko týždňov po uhryznutí kliešťom môže dieťa mať nepravidelnú akciu srdca, sprevádzanú dušnosťou a závratmi.

Tretia fáza ochorenia sa prejavuje niekoľko mesiacov až rokov po infekcii, sem patrí zápal kože a jej atrofia, zápaly kĺbov a zápaly mozgu a miechy, srdca či oka.

Borelióza sa lieči pomocou antibiotík, avšak úspešnosť liečby závisí výrazne od štádia choroby – v akútnom štádiu je úspešnosť liečby dobrá, v chronických štádiách menej.  Odporúča sa začať liečbu antibiotikami do 14 dní, aby sa predišlo chronickým komplikáciám. Dieťatko by sa malo zotaviť v priebehu niekoľkých týždňov, ale niektoré príznaky môžu pretrvávať mesiace až roky.

Diagnostika lymskej boreliózy pri typickom obraze nie je ťažká, problém je pri nešpecifickom priebehu, napríklad keď chýba typická červená škvrna. Dôležitý je údaj o kontakte s kliešťom (niekedy si však nemusíme všimnúť, že dieťa malo kliešťa), výskyt typických príznakov, najmä červenej škvrny na koži typického vzhľadu.

Lekár zvykne pacientovi odobrať krv pre potvrdenie protilátok, avšak samotná prítomnosť protilátok bez príznakov ochorenia neznamená diagnózu lymskej boreliózy. V prípade typických príznakov lekár nasadí liečbu hneď bez čakania na výsledok krvných testov.

KLIEŠŤOVÁ ENCEFALITÍDA

Výskyt tohto ochorenia je na rozdiel od boreliózy ohniskový, čiže existujú oblasti, kde sú kliešte nakazené týmto ochorením – najčastejšie ide o oblasti okolo riečnych tokov, zatiaľ čo v niektorých oblastiach sa u kliešťov encefalitída nevyskytuje.

Toto ochorenie často prebieha nepozorovane a priebeh je závislý od schopností imunitného systému dieťaťa. Obyčajne sa prejaví po 7-14 dňoch od infikovania, ale môže to byť aj po mesiaci. Obyčajne začína chrípkovými príznakmi – bolesťami kĺbov, svalov, hlavy, mierne zvýšenou teplotou. Po niekoľkých dňoch dochádza k ústupu týchto príznakov a človek sa cíti zdravý.

Touto fázou môže ochorenie skončiť, prípadne  choroba prebehne bez akýchkoľvek príznakov. Existuje však skupina pacientov, u ktorých po období kľudu ochorenie vypukne nanovo, no v horšej forme – buď ako zápal mozgových blán, mozgu či miechy alebo kombinovaný zápal. Prejavuje sa silnými bolesťami hlavy, precitlivenosťou na svetlo, trasom, závratmi, vysokou horúčkou a zvracaním. Ochorenie môže zriedkavo mať aj smrteľný priebeh. V niektorých prípadoch sa po odoznení ochorenia objaví tzv. postencefalitický syndróm v podobe nespavosti, úzkosti, porúch koncentrácie či pamäti.

U detí a mládeže je najčastejšou formou ochorenia meningitída (zápal mozgových blán, teda obalov chrániacich mozog), ktorá má miernejší priebeh ako encefalitída – tá je častejšia u dospelých. Aj u detí však môže dôjsť k encefalitíde, teda zápalu samotného mozgu. Veková hranica pre vážnejší priebeh ochorenia sa uvádza okolo sedem rokov.

 

Hoci ide o vírusové ochorenie, krvné testy môžu pripomínať bakteriálnu nákazu – sedimentácia aj CRP bývajú pomerne vysoké a môže tiež byť zvýšená hladina leukocytov. V druhom týždni ochorenia je možné v krvi zistiť aj protilátky proti tomuto ochoreniu.

Keďže kliešťovú encefalitídu je zodpovedný vírus a nie baktéria, antibiotiká sú neúčinné a liečba spočíva v snahe navodiť úľavu od príznakov – t.j. znížiť horúčku, odstrániť bolesť, navodiť pokoj a fyzický odpočinok. Dieťa s podozrením na meningitídu či encefalitídu patrí do nemocnice a po prekonaní ochorenia by malo byť počas 1 roka sledované.

Ľuďom v rizikových oblastiach či turistom cestujúcim do týchto miest sa odporúča očkovanie, vakcíny sú prispôsobené aj deťom. Preočkovanie je potrebné po uplynutí 3-5 rokov.

EHRLICHIÓZA

Toto ochorenie donedávna nebolo známe, no jeho výskyt nie je až taký zriedkavý. Pôvodcom choroby je vnútrobunková parazitujúca baktéria. Prejavy sú podobné chrípke – bolesti kĺbov, svalov, niekedy dochádza k výskytu vyrážok. Môže dochádzať k hnačke či zväčšeniu lymfatických uzlín. V krvnom obraze sa objavuje  anémia, nižšie množstvo bielych krviniek, krvných doštičiek a zvýšenou hodnotou pečeňových testov.

Ochorenie sa lieči antibiotikami

NEOEHRLICHIÓZA

Ide o pomerne novoobjavené ochorenie – je známe od roku 2010. Nebezpečenstvo predstavuje hlavne pre ľudí s poruchami imunity – čiže pre onkologických pacientov, pacientov bez sleziny, po transplantáciách, s poruchami krvotvorby a podobne, avšak môže sa vyskytnúť aj u úplne zdravého človeka. Ak nie je správne diagnostikovaná, môže pripomínať hematologické či autoimunitné ochorenie a pacient tak môže podstúpiť nesprávnu liečbu.

Ochorenie sa prejaví v podobe zimnice s vysokou a opakujúcou sa horúčkou, sťahovavou bolesťou svalov, bolesťami kĺbov, hlavy, nevoľnosťou, stuhnutosťou krku.  V krvi sa objaví vysoká hladina CRP. Veľmi vážnou komplikáciou sú cievne a embolické príhody, pretože baktéria napáda bunky cievnej výstelky.

Liečba spočíva v podávaní antibiotík, odporúča sa až 3-6 týždňové podávanie antibiotík, hoci k vymiznutiu príznakov dochádza v priebehu 5 dní.

Kliešte v našich podmienkach môžu zriedkavo prenášať aj iné ochorenia, napríklad Q-horúčka či tularémia, ide však o veľmi zriedkavé ochorenia.

Dieťa má alebo malo kliešťa. Kedy treba vyhľadať lekársku pomoc?

  • ak sa Vám nedarí kliešťa odstrániť
  • ak počas 2-14 dní od prisatia kliešťa dostane dieťatko vyrážky
  • v prípade horúčky po 2-14 dňoch od prisatia kliešťam
  • ak sa vyskytne horúčka a šíriace sa začervenanie miesta, kde bol kliešť na koži prisatý
  • ak spozorujete poklesnutie ústneho kútika, asymetriu mimiky tváre u predtým symetrických prejavov
  • dieťatko vyzerá alebo sa správa ako veľmi choré
  • pri akýchkoľvek pochybnostiach, ak si myslíte, že dieťatko by mal prezrieť lekár
  • ak spozorujete príznaky jednotlivých ochorení, uvedené vyššie

Nepodceňujte vhodnú ochranu pred kliešťami pred každým pobytom v prírode. Kliešte sa vyskytujú už aj v oblastiach, kde sa predtým nevyskytovali – posúvajú sa do vyšších nadmorských výšok a chladnejších oblastí, nespoliehajte sa na to, že zrovna do toho lesa, kam idete, sa vyskytovať nemôžu.

Pokožku a oblečenie je vhodné chrániť repelentnými prípravkami, po príchode z prírody oblečenie vyzlečte a dôkladne prezrite celé telo. Čím skôr prípadného kliešťa odstránite, tým lepšie. Pri akýchkoľvek problémoch a pochybnostiach radšej navštívte lekára.

 

Zdroj: redakcia, FB pnky.sk, RUnDVS