Do sporu medzi majiteľmi piešťanskej firmy Oxywise napokon zasiahol súd, ktorý jednému z konateľov zobral právo samostatne rozhodovať.

Ako informoval portál aktuality.sk problém firmy Oxywise zasiahol na chod a existenciu firmy ako takej. Keďže sa jedná o firmu z Piešťan prinášame vám rozhovor v plnom znení, ktorý bol publikovaný na stránke aktuality.sk

Mladá strojársko-technologická firma Oxywise desať rokov napredovala, dokázala sa presadiť aj na mnohých zahraničných trhoch. Za veľmi krátky čas sa táto piešťanská spoločnosť vypracovala doslova z nuly k miliónovým tržbám.

Namiesto toho, aby si majitelia a zamestnanci užívali jej medzinárodnú expanziu a rastúce príjmy, firmu zožierajú spory medzi jej vlastníkmi, ktorí si pomaly nedokážu prísť na meno. Zašlo to až tak ďaleko, že dvaja spoločníci prostredníctvom súdu odstavili svojho tretieho partnera od samostatného rozhodovania v podniku.

Firma spolužiakov

História Oxywise siaha do roku 2009. Dovtedy trojica spolužiakov z gymnázia – Stanislav Matys, František Michalec a Martin Polák pracovala v dánskej firme, ktorá sa zaoberala výrobou technológií na produkciu priemyselných plynov. Podnikavé trio zamestnancov si však povedalo, že biznis by vedeli robiť aj sami a lepšie.

Bolo to v období finančnej krízy, ktorá sa začala v roku 2008. Vo firme to nešlo tak, ako si predstavovali, začala pokrivkávať aj kvalita produkcie, a tak sa rozhodli vydať svojou vlastnou cestou.

Spočiatku bola Oxywise len obchodnou firmou, keď predávala cudzie technológie. „Raz prišiel tovar, ktorý absolútne nezodpovedal tomu, za čo sme zaplatili. Vtedy sme si povedali, tak už dosť a začali vyrábať sami. To bolo v roku 2012,“ spomína jeden z majiteľov a konateľov firmy František Michalec.

Začiatok problémov

Začali teda produkovať technológie na výrobu kyslíka a dusíka, výroba sa im veľmi rýchlo rozbehla. Aby si zabezpečili stabilitu, tak pred štyrmi rokmi odkúpili časť bývalého areálu piešťanských mlynov, kde boli dovtedy len v prenájme. Po pár mesiacoch sa začali prvé problémy medzi majiteľmi, hoci im tržby rástli. Konflikt vyústil až do otvoreného sporu. Na jednej strane dnes stoja Matys s Michalcom a na druhej strane Polák.

„Veľakrát som rozmýšľal, že čo bolo hlavným dôvodom našich sporov. Asi sa cítil nedocenený. On sa vždy prezentoval, akoby to bola len jeho firma. Pritom sme každý tretinovým vlastníkom. Na začiatku som to neriešil, lebo sme mali oveľa dôležitejšie problémy. Do noci sme zháňali nových zákazníkov a starali sa o výrobu atď,“ opisuje svoj pohľad na vec Michalec.

On sa stará o obchod a marketing, Matys má pod palcom technické zabezpečenie a Polák má na starosti zamestnancov. Napriek prvotným nezhodám sa Michalec a Matys rozhodli dať svojmu tretiemu partnerovi šancu.

Naskytla sa im totiž možnosť rozbehnúť zvarovňu, kde by mohli vyrábať špeciálne filtre pre nemecko-dánsky podnik CM Aqua. Tieto filtre sa používajú na veľkých rybích farmách, kde zamedzujú znečisťovaniu okolitých vôd.

Rozbeh nového biznisu

Podnikatelia do novej prevádzky vrazil všetky dovtedy zarobené peniaze. Majitelia sa vzájomne dohodli, že vedenie zvarovne zveria Polákovi. Aj napriek tejto novej výzve napätie medzi vlastníkmi nepoľavilo. Práve naopak, začalo narastať a stupňovať sa. Situácia zašla až tak ďaleko, že Michalec s Matysom požiadali súd, aby Poláka zbavil samostatného rozhodovania. Tejto žiadosti nakoniec piešťanský okresný súd koncom novembra aj vyhovel.

Doteraz totiž každý z majiteľov mohol z pozície konateľa rozhodovať samostatne a nepotreboval na to súhlas niekoho zo zvyšných konateľov. Lenže Michalec a Matys sa nevedeli stotožniť s viacerými Polákovými rozhodnutiami, ktoré podľa nich Oxywise ťahali dole.

Súd sa priklonil na stranu Michalca a Matysa a nariadil koncom tohto novembra neodkladné opatrenie. Sudca uznal argumenty dvojice majiteľov, ktorí o to žiadali. Svojmu tretiemu spoluvlastníkovi vyčítajú, že podnikal kroky, ktoré neboli v prospech spoločnej firmy. Podľa ich tvrdení o tom svedčia viaceré Polákove rozhodnutia.

Čudné kroky

Tak napríklad: vo februári prestala fungovať webová stránka Oxywise a s ňou aj firemné emaily. Pre firmu, ktorá gro svojej produkcie exportuje na medzinárodné trhy a zákazníci jú oslovujú predovšetkým cez internet, to bola veľký problém.

Michalec s Matys o pár dní neskôr zistili, že ich biznis partner prepísal firemnú doménu na spoločnosť jeho manželky, a preto nemali dosah na jej fungovanie. Pripúšťajú, že Polák síce zaregistroval doménu www.oxywise.com ako súkromná osoba, ale dôvod bol podľa nich čisto praktický: firma v tom čase totiž ešte nebola oficiálne zapísaná v Obchodnom registri. Peniaze na registráciu, ako aj následne všetky prevádzkové poplatky pritom uhrádzali z firemných peňazí.

Rovnako tak sa Polák pokúsil poza chrbát spoluvlastníkov zaregistrovať ochrannú známku Oxywise. „Toto logo pritom vytvoril Ferov kamarát za pár pív. Vtedy ešte len začínal ako grafický dizajnér. Logo a obchodné meno sú pre nás životne dôležité. Sú totiž naviazané na potrebné certifikáty, ktoré sme dostali a na ich udelení sme pracovali približne 5 rokov. Bez nich by sme nedokázali nič predať,“ priblížil Matys.

O ochrannej známke momentálne rozhoduje Úrad priemyselného vlastníctva, ktorý zatiaľ záver nevyriekol.

Odchod zákazníka

Obrovskou ranou pre vzájomnú spoluprácu bol odchod veľmi dôležitého klienta ich firmy, konkrétne spoločnosti CM-Aqua, ktorá bola hlavným odberateľom ich zvarovne. Práve zvarovňu mal na starosti Polák. Spomínaný klient firme prinášal zisk približne 300-tisíc eur, navyše s ním boli dohodnutí o zvyšovaní objemu zákaziek.

Po odchode takého veľkého zákazníka bude musieť firma zvarovňu uzavrieť. Zaujímavé na tejto strate klienta je, kto vlastne odlákal CM-Aqua. Michalec s Matysom súdu predložili dôkazy, že je za tým ich partner. CM-Aqua totiž začala odoberať špeciálne filtre od neznámej eseročky HalWelding, ktorá vznikla v tomto roku a svoj výrobný závod si zriadila neďaleko Oxywise v Piesťanoch.

„Zistili sme to úplne náhodou, keď nás známi oslovili s tým, že odkedy vyrábame filtre pri letisku. Išli sme sa tam pozrieť. Zrovna nakladali kamión, čo sme hneď odfotografovali spoza plota. Tam sme videli, že to sú vlastne naše výrobky. To bolo v októbri tohto roka,“ povedal Matys.

Neskôr zistili, že v HalWeldingu pracujú aj niektorí ľudia z Oxywise. Jeden z nich sa im nakoniec priznal, že ho tam zavolala bývalá pracovníčka z Oxywise, ktorá z firmy odišla veľmi narýchlo. Tento človek im prezradil, že firmu v podstate vedie Polák.

Oficiálne pritom HalWleding vlastní a vedie Zuzana Halamová z neďalekého mesta Vrbové. Podnik nemá nikde na internete uvedený žiadny kontakt a nemá ani žiadnu webovú stránku. Halamová pritom pracuje na mestskom úrade vo Vrbovom a má na starosti prevádzku cintorína. S výrobou filtrov nemala nikdy žiadne skúsenosti.

Redakcia Aktuality.sk oslovila oficiálnu majiteľku HalWeldingu, tá však nedala súhlas na nahrávanie telefonického rozhovoru. Na zaslané otázky napriek prísľubu neodpovedala.

Odnášanie materiálu

Michalec si spočiatku myslel, že takéto prebratie klienta, teda firmy CM-Aqua, jej majiteľ nedovolí. Mal s ním totiž dobré vzťahy, bol mu dokonca aj na oslave 50. narodenín. Priamej odpovede sa však nedočkal ani po viacnásobnom urgovaní.

Dvojica nespokojných majiteľov Oxywise neskôr zistila, že ich spolumajiteľ Polák zo zvarovne  odnášal materiál, ktorý dovtedy používali na výrobu filtrov určených pre ich klienta CM-Aqua (viď fotogaléria). Usvedčujúce video nechali na firemnom serveri a zároveň zmenili prístupové heslá do počítačov, aby sa k nim nedostal Polák.

Ten však nakoniec hardvér na ktorom boli videozáznamy uložené, fyzicky odstránil. Keď sa ho na to pýtali, začal tvrdiť, že zariadenie sa pokazilo, tak ho dal opraviť. Pritom podľa firemného ítečkára na serveri nebol žiaden problém a chyba. Polák nakoniec nevrátil do firmy opravené zariadenie, ale úplne nový hardvér.

Kryptomeny a garáže

Dvojica majiteľov Oxywise tvrdí, že podobných prešľapov urobil Polák poza ich chrbát v minulosti ešte viac. Vo firme vraj nechal aj načierno ťažiť kryptomeny. Časť nevyužívaných priestorov totiž prenajal nejakej eseročke za jedno euro, pričom elektrinu na prevádzku odoberali načierno.

Okrem iného predal garáže v ich výrobnom areáli, za ktoré však zinkasoval peniaze iba on a do firmy nikdy nedorazili. Za podraz považujú aj to, keď sa snažil bez ich vedomia najskôr znížiť a potom zrušiť kontokorentný úver v banke. Vzhľadom na to, že spoločnosť funguje na zákazkovej výrobe, tak je pre nich tento úver životne dôležitý.

Matys a Michalec už pred časom došli k záveru, že takto v trojici nemôžu dlhodobo fungovať. Ešte v minulom roku sa snažili s Polákom dohodnúť na rozdelení firmy a osamostatnení.

„Sme z toho unavení. Chceli sme sa toho zbaviť. Trpíme my a naše rodiny. Ručíme aj vlastným majetkom a tieto spory si všimli už aj v banke,“ dodáva Michalec.

Rozdelenie firmy stroskotalo

Pôvodne chceli firmu rozdeliť na tretiny, pričom Polákovi by vyplatili adekvátny podiel a zároveň mu ponechali zvarovňu. Matysovi a Michalcovi by ostala výroba generátorov. Poradenská spoločnosť Deloite ocenila celú firmu na 3,6 až 3,9 milióna eur, pričom zvarovňa mala mať hodnotu 0,6 až 0,9 milióna eur.

Túto ponuku Polák odmietol s tým, že chce minimálne 2 milióny eur už v čistom, teda po zdanení. Takúto premrštenú cenu zase neakceptovali zvyšní spolumajitelia. Tak mu na oplátku ponúkli odkúpiť celý Oxywise, čiže ich dvojtretinový podiel za 2,2 mil. eur. S tým najskôr ústne súhlasil, avšak potom nepredložil žiadny reálny návrh zmluvy.

Celý spor zašiel až tak ďaleko, že padli aj trestné oznámenia, ktoré rieši polícia. V súčasnosti sa však k prípadu nevyjadruje, vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie.

„Polícia v Piešťanoch prijala trestné oznámenie pre podozrenie z krádeže. V tzv. predprípravnom konaní vykonáva poverený policajt úkony na posúdenie stavu veci. Bližšie informácie o konaní zatiaľ nie je možné poskytnúť,“ odkázala hovorkyňa Krajského policajného riaditeľstva v Trnave Mária Linkešová.

 Polák sa bráni

Redakcia Aktuality.sk oslovila aj Martina Poláka, aby sa k situácii vyjadril. V telefonickom rozhovore povedal, že nám odpovie na naše otázky prostredníctvom elektronickej pošty. Nakoniec sme dostali email bez odpovedí. Uviedol v ňom, že naše otázky považuje za „tendenčné a submisívne“, podľa neho obsahujú veľa nepravdivých skutočností. Nekonkretizoval však, ktoré má na mysli.

Odkázal nás len na rozhodnutie krajského súdu, ktorý zrušil prvé neodkladné rozhodnutie zo začiatku tohto roka. K druhému rozhodnutiu z konca tohto novembra sa už nevyjadril.

V rámci prvého odvolania Polák odmietol všetky obvinenia, ktoré vzniesli jeho dvaja ďalší spoločníci. Tvrdil, že ho chceli pôvodne zbaviť akéhokoľvek rozhodovania, čo považuje sa porušenie vlastníckych práv.

Na margo obvinenia z ťažby kryptomien sudcovi tvrdil, že na to existuje riadna zmluva s externou firmou, ktorá mala na odber elektriny samostatný elektrometer.  Polák argumentoval, že na podpísanie takejto zmluvy mal plné právo.

Súdu vysvetľoval aj predaju garáží – cenu podľa neho stanovila účtovníčka. Polák poukazoval na to, že ku garážam neviedla žiadna prístupová cesta, pričom pozemky, na ktorých stáli, patrili inému subjektu.

Polák takisto odmietol, že by chcel snahou o zníženie kontokorentného úveru v banke poškodiť firmu Oxywise, v ktorej je spoluvlastníkom. Úver podľa neho nemal pre spoločnosť žiadny význam, iba zbytočne odčerpával firemné peniaze, lebo sa platili úroky a poplatky. Spoločnosť vraj disponovala dostatkom prostriedkov, nakoľko mala v predchádzajúcom období zisk 433-tisíc eur.

K firme HalWelding, odnášaniu materiálu zo zvarovne či k strate dôležitého klienta CM-Aqua sa Polák nevyjadril. Tieto argumenty totiž neboli súčasťou prvej žiadosti o neodkladné opatrenia.

Zdroj: aktuality.sk