Od stredy 22. apríla sa môžete dať otestovať na Covid-19 pred piešťanskou poliklinikou.

Podľa riaditeľa nemocnice NAW Štefana Kóňu môžu na odbery pred piešťanskou poliklinikou prichádzať ľudia na odbery autom, alebo pešo. Testovanie zastrešuje nemocnica Alexandra Wintera s firmou Medirex Group, ktorá tieto testovania zabezpečuje aj v iných slovenských mestách.

Ako prebieha vyšetrenie?  „Vyšetrenie je jednoduché. Ak pacient príde autom, bude tam osoba, ktorá sa ho opýta na meno, nájde si ho v zozname, dá mu poradové číslo a následne mu personál v ochrannom odeve odoberie vzorky. Prvý ster je z úst, je to trochu nepríjemné, ale dá sa to vydržať. Druhý ster je z nosa,“ vysvetlil Š. Kóňa.

Minimálne dve hodiny pred odberom sa nesmie jesť, piť, fajčiť, žuť žuvačku a používať voľno predajné liečivá (kvapky, pastilky, spreje). Treba mať rúško a občiansky preukaz.

„Každý, kto chce absolvovať odber na základe odporučenia lekára cez mobilné odberové miesto drive-through, musí mať vygenerovaný jednoznačný identifikátor COVID-19-PASS podľa platného odborného usmernenia MZ SR,“ informuje spoločnosť Medirex.

V prípade, že nejde o vyšetrenie na základe odporúčania lekára, treba vopred zaplatiť 70 eur. Cena pre samoplatcov je rovnaká aj v iných slovenských mestách.

Zázemie pre personál, ktorý bude vzorky odoberať, vytvorila nemocnica v priestoroch bývalého pľúcneho oddelenia v budove polikliniky.