Vzhľadom na dobrý vývoj so šírením koronavírusu na Slovensku sa môžu od stredy spojiť ďalšie dve fázy z plánu otvárania prevádzok. Všetko za prísnych hygienických podmienok. Prečítajte si zoznam prevádzok, ktoré sa otvárajú. Štvrtá fáza je nenastane vzhľadom na inkubačnú dobu vírusu skôr ako za 14 dní. V tejto fáze sú totiž zariadenia s veľmi veľkým epidemiologickým rizikom. O dva týždne budú odborníci diskutovať o otváraní škôl a škôlok, obchodné centrá ostávajú zatvorené. Premiér Matovič predstavil postup otvárania prevádzok od stredy 6. mája 2020.

ZOZNAM prevádzok, ktoré budú od stredy otvorené

1. Ubytovanie (krátkodobé, jedlo na izbu, s WC a kúpeľňou, bez iných služieb, po odchode hosťa bude izba 24 hodín voľná)

Bude možné i krátkodobé ubytovanie (t.j. do 10 dní) na izbách v penziónoch a hoteloch bez možnosti ostatných služieb (napríklad welness). Izba má mať vlastnú kúpeľňu. Po odchode hosťa musí byť izba minimálne 24 hodín voľná. Stravovanie je v rámci krátkodobého ubytovania možné na izbe, respektíve na terase príslušnej reštaurácie v danom penzióne či hoteli.

2. Kaderníctva, holičstvá, pedikúry a manikúry, kozmetika a soláriá (podľa podmienok)

3. Vonkajšie turistické atrakcie (hrady, zámky, ZOO a podobne)

4. Taxi služba (podľa podmienok)

Od stredy bude možná i prevádzka taxislužieb – s oddeleným priestorom medzi vodičom a zákazníkom, ktorý má sedieť na zadnom sedadle. Cestujúci musí byť od vodiča oddelený fóliou alebo inou ochranou. Používanie klimatizácie v zadnom priestore nebude z preventívnych dôvodov povolené.

5. Bohoslužby a svadby (podľa podmienok)

Bohoslužby sa budú môcť od 6. mája konať za prísnych hygienických opatrení a s obmedzeným počtom ľudí. Po dohode s Konferenciou biskupov Slovenska by mali byť v kostoloch vyznačené miesta, kde môžu ľudia sedieť a stáť. Ľudia by mali sedieť v každej druhej lavici minimálne dva mestre od seba. Vonku by mali byť značkou vyznačené miesta, aby boli vo všetkých smeroch dva metre od seba. Aj naďalej bude povinné nosiť rúško, ale aj dezinfekcia rúk či pravidelné vetranie. Odporúčanie je zaviesť v nedeľu aspoň jednu samostatnú omšu vyhradenú pre seniorov. Omše však budú otvorené všetkým vekovým kategóriám.

Nebudú sa podľa jeho slov podávať ruky pri obrade, sväté prijímanie budú môcť dávať kňazi len do ruky, nie do úst. Odporúča sa priebežné vetranie. Matovič vysvetlil, že počet ľudí na omšiach nebude obmedzený podľa rozlohy kostola, teda nebude platiť pravidlo 25 štvorcových metrov na jednu osobu. Argumentuje tým, že v kostoloch nie je vzduchotechnika, väčší objem vzduchu, menší pohybom ľudí. Zároveň bude omša kratšia, možno do pol hodiny.

6. Obchody a služby (povinná dezinfekcia rúk, 25 m2 na zákazníka, dvojmetrové odstupy)

Zároveň budú otvorené obchody a služby bez ohľadu na ich rozlohu za rešpektovania už doteraz platných hygienických opatrení v otvorených obchodoch – uvedené sa netýka obchodných centier, v ktorých zostávajú v platnosti súčasné obmedzenia.

Skúšanie oblečenia v obchodoch sa povoľuje, potrebná je však dezinfekcia rúk. Odskúšané a nezakúpené oblečenie musí zostať 24 hodín odložené a nepoužité. Obchody ostávajú v nedeľu aj naďalej zatvorené.

7. Verejné stravovanie (vonkajšie „terasy“; okraje stolov 2 metre od seba, dezinfekcia dotykových plôch po každom zákazníkovi; maximálne dvaja ľudia pri stole alebo rodičia s deťmi; WC – dezinfekcia dotykových plôch každú hodinu, na WC k dispozícii dezinfekcia na ruky a jednorázové utierky, zákaz sušičov rúk)

Od stredy (06.05.2020) majú byť verejnosti prístupné vonkajšie terasy zariadení verejného stravovania (napríklad reštaurácií). Je však potrebné, aby okraje stolov boli od seba vzdialené minimálne dva metre, pri jednom stole majú sedieť maximálne dve osoby, respektíve rodičia s deťmi. Dotykové plochy na terase a na toaletách budú musieť prevádzkovatelia dezinfikovať každú hodinu. Otvorené budú aj krčmy a kaviarne.

8. Rehabilitačné služby (len suché procedúry)

9. Múzeá, galérie, knižnice a výstavné siene (podľa podmienok)

S uvoľnením činnosti prevádzok sa zároveň posilní štátny zdravotný dozor a kontroly v otvorených prevádzkach i ďalších zariadeniach.